Chór Męski „Agricola” Krakowskiego Środowiska Akademickiego powstał w styczniu 2007 z inicjatywy prof. Kazimierza Wiecha – byłego członka Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w ten sposób postanowili kontynuować tradycję prawie 140-letniej działalności KChAUJ.
Założyciel zespołu chciał wypełnić lukę jaką w środowisku krakowskim stanowił brak akademickiego zespołu, w którym mogliby śpiewać uzdolnieni muzycznie pracownicy wszystkich krakowskich uczelni. Takie zespoły istnieją w zachodniej Europie , w prawie każdym liczącym się środowisku akademickim. Obecność takiego zespołu świadczy z jednej strony o poziomie kultury środowiska, a z drugiej tworzy możliwość zagospodarowania wolnego czasu w sposób wartościowy. Obecność Agricoli jest dla środowiska i dla Miasta Krakowa wartością promującą je na zewnątrz i niezwykle potrzebną.
W roku 2012 decyzją Konwentu Rektorów krakowskich uczelni Chór Agricola został reprezentantem Krakowskiego Środowiska Akademickiego.
Założycielem chóru, opiekunem z ramienia Uniwersytetu jest Prof. Kazimierz Wiech będąc równocześnie czynnym śpiewakiem w chórze. Zespół od samego początku korzysta z gościnności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Kierownikiem artystycznym zespołu jest od momentu jego powstania dr Joanna Gutowska-Kuźmicz , pracownik UR odznaczona w roku 2016 Medalem Honoris Gratia za zasługi dla Miasta Krakowa m.in. w związku z jej pracą z Chórem Agricola, chórem propagującym Miasto Kraków w kraju i zagranicą.
Chór ma formułę otwartą, przyjmując do swego składu mężczyzn / nie będących studentami/ - obecnych i byłych pracowników krakowskich uczelni, byłych członków zespołów akademickich a także chętnych do śpiewania biznesmenów, nauczycieli. W ostatnim okresie do zespołu dołączają słuchacze Uniwersytetu III Wieku przy UR. W roku 2012 przyjęto w wyniku ogłoszonego konkursu wewnętrznego obecną nazwę chóru oraz logo. Chór Agricola honoruje swoich chórzystów w każdym roku za szczególne zasługi na rzecz chóru odznaczeniem Agricolańskie Miecze.
Zespół stale się powiększa, koncertuje w kraju i zagranicą, uczestniczy w festiwalach, organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o udział własny członków Zespołu oraz życzliwych sponsorów i mecenasów sztuki oraz uczelni. Zdobywał wiele nagród w Polsce i za granicą, koncertował wielokrotnie w Holandii a także w Belgii, we Włoszech i Lwowie. Bierze udział w festiwalach i koncertach patriotycznych, festiwalach pieśni myśliwskich, w koncertach kolęd w kościołach krakowskich a także konkursach kolęd i pastorałek.
Chór Agricola jest organizatorem i pomysłodawcą projektu Building Bridges czyli budowania mostów muzycznych pomiędzy chórami z Anglii, Holandii i Polski. Wspólne koncerty tego projektu rozpoczęły się w Krakowie w roku 2015.
W latach 2011 oraz 2014 Chór Agricola uczestniczył w uroczystościach państwowych w tym w obchodach 70-lecia wyzwolenia Bredy przez 1-szą Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka. Pamięć i szacunek dla żołnierzy polskich w tych rejonach jest szczególna.
W roku 2017 Chór Męski „Agricola” Krakowskiego Środowiska Akademickiego przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie obchodził jubileusz 10-ciolecia działalności. Holenderski kompozytor i dyrygent Paul van Gulick skomponował i zadedykował na tę okoliczność utwór Marsz Jubileuszowy.
(oprac. M.S.)
2019:
2017:
2016:
2015:
2012:
Cantantes Lublinensis II Special Edition – virtualfilm#virtualchoir
Nasz kolega Andrzej Gacek, baryton Chóru Agricola w wywiadzie, którego udzielił opowiada o Męskim Chórze AGRICOLA Krakowskiego Środowiska Akademckiego
Gazeta holenderska: „ Het Gemeente Nieuws” (dziennik gminy) w Driel
Podziękowanie dla Chóru Męskiego Agricola Krakowskiego Środowiska Akademickiego za udział w koncercie "Śpiewaj z nami. Kolędowanie z krakowskimi chórami", który odbył się 28 stycznia 2019 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Podziękowanie zostało przesłane do pani Joanny Gutowskiej-Kuźmicz dyrygenta Chóru.
Oficjalne Gratulacje z okazji Jubileuszu 10-lecia Męskiego Chóru Agricola Krakowskiego Środowiska Akademckiego przesłane na ręce Jego Magnificjencji Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Prof. dr hab. inż. Włodzimierza Sady
Gość Niedzielny 44/2017 (Gość Krakowski). Artykuł Bogdana Gancarza.
Oficjalne Podziękowania dla Chóru Agricola przesłane na ręce Jego Magnificjencji Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Prof. dr hab. inż Włodzimierza Sady
Artukuł Julii Żylina-Chudzik - Dwutygodnik Miejski Kraków.Pl nr 19 (167), 18 listopada 2015, str. 14
Radio Kraków w dniach 24-27 10 2015 r, sprawowało patronat medialny nad międzynarodowym projektem - Budowanie Mostów w Muzyce – Kraków 2015, którego współorganizatorem był Chór Męski Agricola Krakowskiego Środowiska Akademickiego. W piątek 20 listopada 2015 do Radia Kraków - program „Przed hejnałem”, został zaproszony prof. Kazimierz Wiech - chórzysta. Posłuchaj rozmowy Sylwii Paszkowskiej z prof. Kazimierzem Wiechem.
Gość Krakowski w Gościu Niedzielnym. Artykuł Bogdana Gancarza "Zbudowali Muzyczne Mosty".
Gość Niedzielnym 18 pażdziernika 2015. Artykuł Bogdana Gancarza "Requiem w rytmie kolysanki".
Dziennik Polski 19-20 września 2015, str.A6 KULTURA - Kulturałki. Recenzja Wacława Krupińskiego z "Koncertu dla Piotra S."
Oficjalne podziękowanie za udział w obchodach dla uczczenia pamięci poległych na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout.
Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej
Biuletyn Informacyjny UR w Krakowie nr. 1 (81) -luty 2014
Artykuł w gazecie regionalnej “Gooi en Eemlander” (listopad 2008) - tłumaczenie
Opowieść dyrygentki Joanny Gutowskiej - Kuźmicz o powstawaniu chórów na Uniwersytecie Rolniczym, o ich działalności, o wzruszeniach, emocjach, radościach. Dołączono również osobiste wypowiedzi wielu chórzystów.Pierwsza część poświęcona jest Chórowi akademickiemu. O Chórze AGRICOLA napisano na stronie 20-tej.
Z publikacji wydanej z okazji 60-cio lecia Uniwersytetu Rolniczego: "Tradycja i współczesność kultury studenckiej w Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Wybrane aspekty fenomenu"
2020:
2019:
2018:
2017:
2016:
2015:
2014:
2013:
2012:
2011:
2010:
2009:
2008:
2007: